Link_Error
Link_Error
Link_Error
BG_ERROR

Wszystkie Aktualności

Podczas walnego zgromadzenia delegatów, 12 września 2014 roku w Wiśle, wybrano nowy Zarząd Główny PTAiIT.

więcejWybrano nowy Zarząd Główny PTAiIT 


Ministerstwo Zdrowia przyznało 2500 miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym.

więcej2500 miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym 


Fakty o wirusie Ebola

11 września 2014

Dnia 5 września 2014 roku na stronach internetowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP - PZH) zostały opublikowane fakty dotyczące wirusa Ebola.

więcejFakty o wirusie Ebola 


U pacjentów z ciężką sepsą, żadne z nierandomizowanych badań klinicznych nie zweryfikowało koncepcji deeskalacji empirycznej antybiotykoterapii. Niniejsze badanie ma na celu porównanie strategii deeskalacji w stosunku do kontynuacji odpowiedniej terapii empirycznej u chorych z ciężką sepsą.

więcejDeeskalacja kontra kontynuacja empirycznej antybiotykoterapii w leczeniu ciężkiej sespy: wieloośrodkowe, randomizowane badanie bez ślepej próby 


Dnia 25 sierpnia 2014 ujrzały światło dzienne najnowsze wytyczne dotyczące oceny okołooperacyjnego ryzyka sercowo-naczyniowego i postępowania u pacjenta poddawanego zabiegowi niekardiochirurgicznemu. Są one owocem wspólnych działań grupy roboczej złożonej z ekspertów z European Society of Cardiology (ESC) i European Society of Anaesthesiology (ESA).

więcejWytyczne ESC/ESA 2014 dotyczące oceny ryzyka i postępowania u pacjenta poddawanego procedurze niekardiochirurgicznej. 


W Polsce żyje ok. 200 000 osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych, które mogą pojawić się na każdym etapie choroby. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala złagodzić cierpienia pacjenta przez stosowanie analgetyków opioidowych. Jest to grupa leków, która mimo wysokiej skuteczności budzi kontrowersje zarówno u pacjentów jak i u lekarzy.

więcejPacjent ma prawo oczekiwać leczenia bólu od każdego lekarza 


Paracetamol przyjmowany stale, w dawkach podzielonych jest zalecanym analgetykiem pierwszego rzutu w ostrych bólach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa; jednak rekomendacja ta nie jest poparta żadnymi wiarygodnymi dowodami. Naszym celem była ocena wpływu paracetamolu przyjmowanego stale lub na żądanie, w porównaniu do placebo, na skrócenie czasu do ustąpienia dolegliwości bólowych u chorych z ostrymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa.

więcejSkuteczność paracetamolu w ostrych bólach odcinka lędźwiowo krzyżowego kręgosłupa: podwójnie zaślepione badanie z randomizacją 


Zapraszamy serdecznie do udziału w kursie e-learningowym, gdzie można uczestniczyć we wszystkich wykładach Sympozjum. Przedstawiamy materiały konferencyjne z IV Sympozjum Naukowego "Hemostaza na etapie przemian i odkryć w medycynie", które odbyło się w dn. 11-12. kwietnia 2014 w Warszawie.

więcejE-learning „Sympozjum Krwotoki 2014” 


Dane o dostępności i używaniu leków przeciwbólowych, szczególnie leków o silnym działaniu przeciwbólowym, wskazują na niedostateczną ochronę pacjentów przed bólem w Polsce. Na problem ten zwracają uwagę specjaliści leczenia bólu, organizacje pozarządowe, organizacje pacjentów, lekarskie towarzystwa naukowe i Ministerstwo Zdrowia.

więcejApel Prezydium NRL do lekarzy i lekarzy dentystów o zapewnienie pacjentom skutecznego zwalczania bólu 


Copyright © 2011-2024 Via Medica. Wszystkie prawa zastrzeżone. VIA Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. 58 320 94 94,