Link_Error
Link_Error
Link_Error
BG_ERROR

Wszystkie Aktualności

Informujemy, iż uchwałą z dnia 19 marca 2015 r. Związek Zawodowy Anestezjologów powołał Fundację "Dignitas et Spes".

więcejPowołanie fundacji dla anestezjologów 


Zator tętnicy płucnej jest główną przyczyną chorobowości I śmiertelności wśród chorych poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym w trybie pilnym, z całkowitą śmiertelnością wahającą się od 6% do aż 85%. Choć leczeniem pierwszego rzutu jest postępowanie niechirurgiczne lub interwencja przezskórna, to u chorych we wstrząsie kardiogennym leczenie operacyjne ciągle pozostaje metodą z wyboru. Nasz ośrodek regularnie wykonuje operacje embolektomii tętnicy płucnej, których rezultat jest lepszy, niż podają aktualne doniesienia. W związku z tym przeprowadziliśmy retrospektywną analizę wyników leczenia chorych z zatorem tętnicy płucnej i rodzaju anestetyków stosowanych podczas leczenia.

więcejNiestabilność hemodynamiczna u chorych poddawanych embolektomii tętnicy płucnej: doświadczenia własne 


Wobec doświadczeń dotyczących anestezji przewodowej przez igłę, cewniki zakładane pod kontrolą ultrasonografii z dostępu podobojczykowego przedstawiane są jako zapewniające lepszą analgezję, niż te zakładane z dostępu nadobojczykowego. Technika podawania bolusa przez cewnik, która niewątpliwie „sprawdza” skuteczność cewnika przed rozpoczęciem ciągłej infuzji została zbadana dla cewników zakładanych z dostępu podobojczykowego, ale nie dla dostępu nadobojczykowego. Poniższe badanie ocenia technikę podawania bolusów przez cewnik zakładany z dostępu nadobojczykowego i weryfikuje hipotezę, iż cewnik zakładany z dostępu podobojczykowego zapewnia szybszy początek wystąpienia blokady splotu barkowego.

więcejPorównanie skuteczności cewników okołonerwowych zakładanych z dostępu pod i nadobojczykowego celem anestezji przewodowej w powtarzanych bolusach przez pozostawiony cewnik. 


Znieczulenie krzyżowe jest techniką opartą na wykorzystaniu punktów anatomicznych, przy której ultrasonografia stosowana jest okazyjnie przy nieobecności tych punktów. Użycie powierzchownych punktów anatomicznych jest wciąż popularną metodą z powodu swojej dużej skuteczności. Jednak niepełna ossyfikacja tylnych struktur kręgowych może utrudnić tę procedurę w przypadku znieczulenia krzyżowego u noworodka. Celem tego badania było opisanie anatomicznego powiązania kolca biodrowego tylnego dolnego (PSIS) z rożkami krzyżowymi u małych dzieci przy użyciu ultradźwięków

więcejCzy powinniśmy zrezygnować z techniki opartej na punktach anatomicznych w znieczuleniu krzyżowym noworodków i niemowląt? 


Minister Zdrowia 153 miejsca rezydenckie dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1 - 31 marca 2015 r.

więcej153 miejsca rezydenckie dla lekarzy, którzy rozpoczną specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii 


Pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) charakteryzują się zwiększonym ryzykiem powikłań pooperacyjnych. W badaniu tym chcieliśmy oszacować korzyści z unikania znieczulenia ogólnego na rzecz anestezji regionalnej w tej grupie chorych.

więcejAnestezja regionalna a znieczulenie ogólne u chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc: czy unikanie znieczulenia ogólnego zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych? 


Ilość pozyskiwanej krwi i osocza zapewnia Polsce samowystarczalność. Jednak rosnące zapotrzebowanie na krew i jej składniki, przy utrzymującej się od 2010 roku na podobnym poziomie liczbie dawców, stwarza ryzyko niezabezpieczenia wystarczającej ilości krwi dla potrzeb leczenia pacjentów.

więcejNaczelna Izba Kontroli o krwiodawstwie i krwiolecznictwie 


Zależność pomiędzy stężeniem jonów potasu w surowicy krwi a efektami terapeutycznymi jest nieznana. Naszym pierwszym celem było określenie zależności pomiędzy stężeniem potasu w surowicy a zmiennością długości pobytu na OIT i efektami leczenia. Drugim celem była ocena wpływu wspomaganego komputerowo protokołu regulacji stężenia potasu w surowicy krwi.

więcejZależność pomiędzy stężeniem potasu w surowicy krwi, zmiennością stężenia potasu i wewnątrzszpitalną śmiertelnością wśród krytycznie chorych 


W tomie 46, suplemencie II czasopisma Anestezjologia Intensywna Terapia ukazały się materiały konferencyjne z 4th International Fluid Academy Days, które odbywały się w dniach 27-29 listopada 2014 w Antwerpii

więcejMateriały konferencyjne z 4th International Fluid Academy Days 


Znieczulenie regionalne jest „złotym standardem” do zabiegu cięcia cesarskiego. Jest ono jednak często przeciwskazane u pacjentek z towarzyszącym schorzeniem neurologicznym. Celem pracy była analiza zagadnień związanych z wyborem metody znieczulenia do cięcia cesarskiego u pacjentek ze schorzeniami takimi jak choroby kręgosłupa, padaczka, stwardnienie rozsiane itp.

więcejZnieczulenie do cięcia cesarskiego u pacjentek z choroba neurologiczną – 10 lat doświadczeń 


Copyright © 2011-2024 Via Medica. Wszystkie prawa zastrzeżone. VIA Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. 58 320 94 94,